Čo je dočasná opatera?

Dočasná opatera je ďalšou formou pomoci psíkom. Ak máte čas, kúsok miesta vo vašom domove a ochotu pomôcť nejakým spôsobom, môžete sa stať „dočaskárom“. Psík, ktorý sa dostane do dočasnej opatery bude na svoj nový domov čakať v ideálnom prostredí, nie zatvorený v koterci.

 

11495_493096960760800_1155921568_n

 

Čo vlastne potrebujete ako dočasný opatrovateľ? Kúsok mieste v byte, dome, či na dvore. Veľa lásky, a s nákladmi na krmivo a veterinára vám pomôže my. Niekedy stačí poskytnúť opateru len na pár dní, kým nenájdeme trvalý domov, niekedy je to otázka pár týždňov. Samozrejme rešpektujeme aj možnosti konkrétneho opatrovníka. Toto keď obetujete z vášho života, môže psíkovi zachrániť celý život. Ako hovorili prastarí proroci, keď zachrániš jeden život, zachrániš vesmír.

Možno máte rodinný dom, porozmýšľajte, či sa aj u Vás nenájde kúsok miesta pre najdúšika, ktorému tým môžete zachrániť život. Nehľadajte dôvody prečo sa to nedá, ale spôsoby ako sa to dá! Mnoho stabilných dočaskárov majú niekedy 3-4 psíkov aj v bytoch, v dome je to o niečo jednoduchšie.

Pokiaľ by ste vedeli ponúknuť DO, prosím kontaktujte nás 🙂

Skúsenosti dočaskárov

Kika (Nové Zámky)

Pre inšpiráciu tu sú skúsenosti jednej z našich dočaskáriek Kiki, ktorá za pol roka odkedy sa tomu venuje zachránila už 8 psíkov.

AKO SOM SA DOSTALA K DO? Veľmi jednoducho! Cez nami všetkými milovaný a zatracovaný Facebook. Ako väčšina z nás tam trávim mnoho svojho voľného času a tak jeden deň sledujúc svoju nástenku sa mi objavila fotka, ktorá ma naozaj chytila za srdce… opustené, vyhodené, vyplašené šteňule! Hľadali pre nich urýchlene DO…, kedže som nemala ani len tušenie čo to je, napísala som kámoške, nech mi to vysvetlí..,a tak som sa dozvedela, čo je to dočasná opatera, pre nechcených psíkov, aby nemuseli do útulku, kde sú pre ne mnoho krát nevyhovujúce podmienky. Nerozmýšľala som a kontaktovala autorku fotky, že by som si vyskúšala jedno vziať.., a tak som sa dostala k svojej “prvotinke”

Bobíkovy…Prišiel ku mne chudáčik maličký, špinavý, vyplašený a podvyživený, až som sa zľakla, do čoho som sa to vôbec pustila..,No netrvalo to dlho! Z Bobíka sa vykľulo úžasne, živé šteňulo, ktoré som si hneď zaľúbila! A aby nebolo málo, do týždňa nám pribudla jeho sestrička Nellynka! Však vo dvojici lepšie, nie? A od tej chvíle sme boli nerozlučná trojica a zažili sme spolu veľa krásnych chvíľ..Dopredu som sa bála dňa, kedy zazvoní telefón a dozviem sa, že moji krpci majú nové domovy! Ten deň prišiel…

Najprv Nellynka a o pár dní aj Bobíček našli svoje nové trvalé domovy! Ano rozlúčka nebola síce ľahká, no hrial ma pocit, že sa dostanú do milujúcich domovov! S ich novými rodinkami som do dnešného dňa v kontakte a je užasne sledovať ako rastu a užívajú si svoj nový život… Kedže som však vedela, že mi bez nich bude smutno, začala som sa obzerať po nových “spolubývajúcich”, čo nebol problém, kedže nechcených psíkov je stále dosť…Tak som sa jeden deň so slzami v očiach rozlúčila s Bobíčkom a a na druhý si už išla po ďalšie dve zlatíčka, Coffiho a Pandyho, ďalší nechcený súrodenecký párik..Však vo dvojke lepšie, nie? Kedže su ešte maličký, doteraz sme spolu a rovnako ako s Bobíčkom a Nelynkou, užívame si každú spoločnú chvíľu!

Chodíme na prechádzky, učíme sa, a v noci sa ku mne krásne túlia ako k maminke…budu z nich raz šťastní a oddaní psí kamaráti, namiesto toho, aby sa túlali po uliciach a živili sa zvyškami z kontajnerov…, Čiže ľudia, ktorí sa bojíte, alebo neviete čo DO obnáša,nebojte sa a choďte do toho! Ja som deň, ked prišiel Bobíček neoľutovala a nikdy neoľutujem a tak isto viem, že pri DO ostanem dokedy budem môcť… Koľko z vás žije o samote, starší ľudia, na dôchodku.., verte, že “útulkáč” vám prinesie znova radosť do života, slniečko a smiech, pozitívny pohľad na svet! Naozaj vás to nebude stáť nič, len kúsok miestečka v byte, či záhradke a hlavne v srdiečku, kedže všetky náklady so stravou a veterinárnimi poplatkami vám pomôže uhradiť útulok, alebo daná organizácia. A vy budete mať dobrý pocit, že ste nechcenej zvieracej dušičke zmenili osud… S pozdravom Kika dočaskárka